Anasayfa / Hediye Fabrikası Blog / Evde Kitap Ayracı Yapımı – Yapımı Kolay Kitap Ayracı Modelleri
kitap ayracı

Evde Kitap Ayracı Yapımı – Yapımı Kolay Kitap Ayracı Modelleri

Kendi el emeğinizle ortaya koyduğunuz her hediye, emin olun en pahalı hediyelerden daha değerli. Bir de bu hediye kitap kurdu arkadaşlarınıza hazırlanacaksa, o kadar çok seçenek karşınıza çıkacak ki bu işten büyük keyif alabilirsiniz. Kitap kokusuna aşık pek çok kişinin kitaplardan sonra en çok sevdiği hediyeliklerden biri olan kitap ayraçları el yapımı olursa, emin olun çok daha özel bir hediye sayılır. Özellikle de son dönemlerde moda olan kendin yap etkinliğiyle artık pek çok kişi eski eşyalarını dahi yepyeni hediyeliklere çevirebiliyor. Bu sebeple kitap ayracı yapımı için ilginizi çekebilecek birkaç gruplamayla aklınızda daha kolay modeller oluşturmanıza yardımcı olabilecek derlemeye bir göz atabilirsiniz.

Çay Fincanı Modelli Ayraç

kitap ayracı modelleri yapımı

Kitap ayracı nasıl yapılır diye merak edenlerdenseniz öncelikle yapmanız gereken modeli belirlemek olmalı çünkü her model aynı yöntemlerle yapılmıyor. Farklı malzemeler kullanılan kitap ayracı modelleri ve yapılışları bakımından oldukça eğlenceli el etkinliklerinden sayılır. Çay sever arkadaşlarınızın fazlasıyla beğeneceği bu kitap ayracı keçe kullanılarak yapılırsa daha dayanıklı olur. Kalın bir karton da kullanabilirsiniz ancak o zaman süsleme aşamasında istediğiniz yaratıcılığı kullanmak daha zor olabilir. Eğer ilk defa el becerisiyle bir iş yapacaksanız kitap ayracı yapımı kolay modellerle başlamanızda fayda var. Hatta ilk denemenizi bir kağıtla yapıp sonrasında seçtiğiniz ana malzemeye göre yeniden yapabilirsiniz.

Kuş Modelli Ayraç

kitap ayracı yapımı kolay

Oldukça şık bir görünüşü olan bu kitap ayracı yapılışı bakımından diğer ayraçlara oranla daha zor. İlk yapmanız gereken ayraç için kullanacağınız kartonun rengini belirlemek olmalı. Daha sonra bu kâğıttan kitap ayracı yapımı resimli anlatım açıklamalarına bakmalısınız. Eğer çizim konusunda becerileriniz gelişmiş ise kalıp çıkartmak oldukça kolay olacak fakat böyle bir yeteneğiniz yoksa, internet üzerinden kitap ayracı yapımı için kalıplar indirebilirsiniz. Kartonu, kalıbınızla detaylı ve yavaş bir işçilikle keserek istediğiniz kuş figürünü çıkartabilirsiniz. Eğer kuş figürü çok detaylı geliyorsa veya el işçiliğinize o kadar çok güvenmiyorsanız, yine basit fakat detaylı olmayan bir kuş kalıbı indirerek belirlediğiniz kitap ayracı ölçüleri göz önünde bulundurarak keçeden de basit bir ayraç yapabilirsiniz.

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Antoine de Saint Exupery’nin yazmış olduğu şahane kitabın gözde kahramanı Küçük Prens, büyük küçük herkesin sevdiği bir karakter. Çeşitli boylarda posterleri, çantaları, mataraları ve bardakları gibi eşyaları süsleyen bu karakterin, kitapseverlerin bayılacağı bir günlük hali de bulunuyor. İçerisinde ayracının da bulunması kullanım kolaylığı sağlayan günlüğü sevdiğiniz arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü
 

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Resimli Ayraç

kitap ayracı yapımı

Kitap ayracı modelleri ve yapılışları bakımından birbirinden ayrılır. Hepsinde ayrı bir el emeği vardır fakat buradaki resimli ayraç biraz daha özel yetenek isteyen bir model. İnce bir sunta üzerine kendi yeteneklerinizi resmederek hazırlayabileceğiniz kitap ayracı yapılışı için boyalara ihtiyacınız olacak. Çizdiğiniz resim üzerine vernik sıkarak daha parlak ve kalıcı kalmasını sağlayabilirsiniz. Çizdiğiniz şekle göre uç kısımlarına kurdele veya ponpon yardımıyla da süslemeler eklemeniz mümkün olan kitap ayracı yapımı kolay gelmediyse, hazır bir görseli sunta üzerine yapıştırıp kullanışlı olması için üzerine de şeffaf jelatin yapıştırabilirsiniz.

Sözlü Kitap Ayracı

kitap ayracı el yapımı

Kitap okumayı sevenlerin en sık yaptığı alışkanlıklardan bir tanesi, beğendikleri bölümlerin sözlerini alıntı yapmak olduğu için sözlü kitap ayraçları el yapımı hediyelikler arasında en özel olanlardan sayılabilir. Karşıdaki kişinin yakınlık derecesine veya vermek istediğiniz mesaja göre uygun sözleri ister kendiniz kaleme alın isterseniz de en sevdiği yazarlardan birinin dörtlüklerini kullanın. Burada kitap ayracı ölçüleri, seçeceğiniz mesaj ve şekil tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. İster örnekte olduğu gibi üçgen ayraçlar isterseniz de standart dikdörtgen ayraç modellerine odaklanabilirsiniz.

Fotoğraflı Kitap Ayracı

Fotoğraflı Kitap Ayracı

Fotoğraflı Kitap Ayracı

Sevgilinize hediye edebileceğiniz bu şahane ayraç, okumalarına kısa molalar verdiği anda sizi aklına getirmesinde büyük etkisi olacak oldukça şahane bir hediye. Beraber çekilmiş olduğunuz en şahane fotoğraflarınızdan hazırlanabilen ayracın kullanım ömrü de kartondan yapılan pek çok ayraca göre daha uzun. Bu sebeple hemen en beğendiğiniz fotoğrafları seçerek, sevdiğinizin yüzünü güldürecek bir armağan hazırlayabilirsiniz.

Fotoğraflı Kitap Ayracı
 

Fotoğraflı Kitap Ayracı

Fotoğraflı Ayraç

kitap ayracı yapımı

İşte en özel kitap ayracı nasıl yapılır sorusuna cevap oluşturabilen fotoğrafı ayraçlar, özel kişilere hediye etmeniz için oldukça mükemmel bir hediye olabilir. Kitap okuma molalarında yüzünü gülümsetebilecek, sizi tekrar tekrar anacağı bu özel hediye için öncelikle yapmanız gereken kaç tane fotoğraf kullanacağınız ve bunları hangi ölçülere göre kullanacağınız olmalı. Eğer birden fazla fotoğraf kullanacaksanız bir fotoğrafçıdan yardım alarak küçültme işlemi yaptırmalısınız. Karton ve keçe bu kitap ayracı modelleri yapımı için elverişli olmadığı için ince suntalar kullanmanız daha dayanıklı olmasını sağlar. Sunta üzerine fotoğrafları yapıştırıp şeffaf jelatinlerle sabitleyebilirsiniz. İster uç kısımlarını süsleyin isterseniz de o haliyle hediye edin, karşıdaki kişiye en özel hediyeyi vermiş olacaksınız.

Pratik Ayraç

kolay kitap ayracı yapımı

Oldukça basit olan bu kâğıttan kitap ayracı yapımı resimli anlatıma bakmanız yeterli olacak. Çok kullanışlı olmayan ve hediye için uygun sayılmayan ayraç için ince kâğıt veya kurdele kullanabilirsiniz. Karşılıklı iki sayfanın arka bölümlerine tutturularak kullanılan ayraç özellikle çocuklar için uygun bir model değil.

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

Hediyelik eşyalar arasında kitap kurdu arkadaşlarınıza alabileceğiniz oldukça kullanışlı olan bu tarz ayraçlarla onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz arkadaşınıza hediye edebileceğiniz ayraca ister onun ismini isterseniz de sevdiği birinin ismini yazdırarak hem çok uygun hem de oldukça güzel bir hediye tercih edebilirsiniz.

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı
 

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

Yaprak Modelli Kitap Ayracı

yaprak kitap ayracı

Yine el emeğinin yüksek oranda kullanıldığı bu kitap ayracı keçe veya mukavva kullanılarak yapılırsa daha kalıcı ve etkileyici bir görüntü oluşturabilir. Eğer çiziminize güvenmiyorsanız internet üzerinden yaprak kalıpları indirmeniz gerekiyor. Keçeyle yaparsanız tek renk olacak olan ayracı, mukavva ile yaparsanız renkli boyalar ile süslemeniz mümkün. Tek bir yaprak deseni kullanarak yapılabilen kitap ayracınızı birden fazla yapraktan oluşan bir ağaç dalı şeklinde de yaparak daha zengin bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Okul Öncesi Kitap Ayracı

okul öncesi kitap ayracı yapımı

Bildiğiniz üzere okuma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren öğretilirse, büyüdüğünde kitap okumaktan sıkılmayan gençler yetiştirmek sizin elinizde. Hem eğlenceli hem de oldukça şirin olan bu tarz okul öncesi kitap ayracı modelleri yapılırken çocuğun sevdiği hayvanlar figür olarak seçilebilir. Kâğıt veya sunta yerine keçeyi ana malzeme olarak seçmeniz daha iyi olan ayraç için süslemeler çocuğun ilgi alanları baz alınarak yapılmalı. Eğer eğlenceli ayraçlar yapılırsa kitaba olan ilgisi artan çocuk daha çok kitaplarla haşır neşir olmaya başlayacağı için, hazırlayacağınız hediye onun ilgi alanlarının belirlenmesinde oldukça etkili olabilir.

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

Hediyelik eşyalar arasında kitap kurdu arkadaşlarınıza alabileceğiniz oldukça kullanışlı olan bu tarz ayraçlarla onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz arkadaşınıza hediye edebileceğiniz ayraca ister onun ismini isterseniz de sevdiği birinin ismini yazdırarak hem çok uygun hem de oldukça güzel bir hediye tercih edebilirsiniz.

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı
 

İsim Anlamlı Hediye Kitap Ayracı

Çizgi Film Kahramanı Modelli Kitap Ayracı

kitap ayracı nasıl yapılır

Kâğıt yardımıyla yapılan bu tarz ayraçlar genellikle katlama yöntemleri kullanılarak yapılır bu sebeple kâğıttan kitap ayracı yapımı resimli anlatım içeriklerini adım adım izlemeniz gerekir. Kâğıt katlama sanatı oldukça zor olduğu için basit modelleri seçmeniz işinizi daha da kolaylaştırır. Sonrasında dilediğiniz renklerle boyayarak kullanabilir veya hediye edebilirsiniz. Eğer katlama yaparak ayraç yapmakta zorlanıyorsanız, beğendiğiniz çizgi film karakterinin internet üzerinden baskısını çıkartarak da ayraç olarak kullanabilirsiniz.

Köşeli Kitap Ayracı

kitap ayracı modelleri

Kitap ayracı modelleri yapımı bakımından en kolayı kabul edilen köşeli kitap ayracını kumaş ile yaparsanız daha kalıcı olur. Kitabın üst köşe bölümüne üçgen şekilde katlanarak kullanılan bu ayraç modeli oldukça maskulen tarzı olanlara hediye edilebilecek güzel bir seçenek. Dilediğiniz kumaş ve süslemeyle en fazla 10 dakikada hazırlanabilecek çok kolay bir kitap ayracı. Köşeli kitap ayraçları genellikle çanta içerisinde taşınan kitaplarda hemen sayfadan çıktığı için okuduğunuz yeri unutmanıza sebep olabiliyor. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için köşeli olarak tasarladığınız ayraçların iki ucunun içine minik mıknatıslar yapıştırabilirsiniz. Böylece hem kolay kullanım hem de düşüp kaybolmaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Sevgiliye Özel Hediye Kitap Ayracı

Sevgiliye Özel Hediye Kitap Ayracı

Sevgiliye Özel Hediye Kitap Ayracı

İnsan sevdiği kişinin sürekli yanında bulunmasından fazlasıyla hoşlanıyor fakat her dakika yan yana olmanız mümkün değil. Bu durumda kendinizi her an yanında hissettirecek bir hediye almayı planlıyorsanız ve karşınızda kitap sever bir sevgili varsa işte sizin hediye seçiminiz bu olmalı. Hem beraber fotoğrafınızın hem de baş harflerinizin kazınmış olduğu kitap ayraçları sevgilinizi oldukça mutlu edecek hediyelerden biri.

Sevgiliye Özel Hediye Kitap Ayracı
 

Sevgiliye Özel Hediye Kitap Ayracı

Bez Kaplamalı Modeller

kitap ayracı modelleri yapılışları

Okul öncesi kitap ayracı kadar eğlenceli olan bez kaplamalı kitap ayracı modelleri yapımı oldukça kolay olan ayraçlardan sayılabilir. Dilediğiniz ölçülerde kesim yaparak oluşturabileceğiniz ayraçları tek renk kumaşla yapabileceğiniz gibi renkli veya simli kumaşları da tercih ederek tasarlayabilirsiniz. Üst bölümüne ister düğme destekli çiçekler isterseniz de iplik ponponlar ile süslemelerde ekleyebilirsiniz ancak renkli kumaş seçtiyseniz sade olması daha güzel gözükmesini sağlayacağı için ya hiç süsleme yapmayın ya da gösterişi az süslemeleri tercih edin.

Örgü Kitap Ayracı

örgü kitap ayracı yapımı

Kitap ayracı yapım keçeden sonra en çok tercih edilen malzeme kalın örgü iplikleri oluyor. Özellikle örgü konusunda iyi olan veya amigurumi sanatında iyi olanların kesinlikle denemesi gereken örgü ayraçlar son yıllarda fazlasıyla moda olan hediyelikler arasında bulunuyor. İstenilen desen ve figürle yapılabilen örgü ayraçları kullanmak da oldukça kolay. İnternet üzerinden model ve yapılışı hakkında ister video isterseniz de resimli anlatımlardan kolaylıkla yapabileceğiniz ayraçlar çocuklar içinde kullanışlı olabilir. Birbirinden farklı örgü kitap ayraçlarını çok kısa sürede yapabilmek için yapılış aşamalarını anlatan görsellerden faydalanabilirsiniz.

Hat Yazılı Kitap Ayracı

Hat Yazılı Kitap Ayracı

Hat Yazılı Kitap Ayracı

Manevi değerlere fazlasıyla önem veren kişilere hediye edebileceğiniz hat yazılı ayraçlar son yıllarda oldukça popüler ola hediyelikler arasında. Zaten hat sanatı başlı başına çok özel bir sanat iken bir de onu hediyelik eşyayla birlikte sunmak, karşınızdaki kişiyi oldukça memnun edebilir. Ön ve arka kısımları dolu olan ayracın ilk kısmında hat sanatı yer alırken arka bölümünde de hediye etmek istediğiniz arkadaşınızın ismi bulunuyor.

Hat Yazılı Kitap Ayracı
 

Hat Yazılı Kitap Ayracı

Ataçlı Kitap Ayracı

kolay kitap ayracı

Her kişinin evinde illaki bir iki tane bulunan ataçtan yapılan bu kitap ayracı oldukça basit. Hatta herhangi bir çabaya bile gerek duymadan yapabildiğiniz ataç, kurdele veya iplikle kullanılıyor. Genellikle eşyalarını sık kaybedenlerin fazlasıyla işine yarayacak atacın ucuna kurdele başlamanız ayraç yapmanız için yeterli.

Keçeli Kitap Ayracı

keçeden kitap ayracı yapımı

Kitap ayracı yapımı keçeden olduğu zaman kullanım süresi daha uzun oluyor. Birde çocuklar için bir ayraç hazırlamayı düşünüyorsanız kullandığınız malzeme kesinlikle keçe olmalı. Hem yapımı basit olan hem de kırılma, kopma veya ıslanma durumlarında dayanıklı olan keçe, pek çok yerde uygun fiyata satılıyor. Dilediğiniz figür veya kalıba göre hazırlayabileceğiniz keçeli kitap ayraçlarını farklı renklerde birden fazla keçeyi birleştirerek kullanabilirsiniz.

Check Also

anneler günü hediyeleri

Anneler Günü Hediyesi | Anne Tasarımlı En Güzel Hediyeler

Dikkatinizi Çekebilir: Anneler Günü Hediyeleri Anneler günü hediyesi almak için geç kalmadan güzel seçenekleri değerlendirmeli …

Bir cevap yazın