Anasayfa / Hediye Fabrikası Blog / En Güzel Çiçekler ve Anlamları

En Güzel Çiçekler ve Anlamları

En Güzel Çiçekler ve Anlamları

Doğanın en güzel süsü ve yeryüzüne en güzel hediyesidir birbirinden göz alıcı olan çiçekler. Dünyanın kötülükleri ve pisliklerine karşı öylesine naif, öylesine güçsüz ve öylesine göz alıcı olan bu canlılar, dik başlı ve asice fırlıyor topraktan. Gördüğümüz her çiçek umut oluyor bize. Güzelliklerin varlığına olan inancımız artıyor. Renkleri, kokuları ve adeta bir dantel gibi ince ve narin yapıları ile bir mucizeyi andırıyor çiçekler insanoğluna. Kadınların mücevherleri gibi çiçekler de doğanın mücevherdir adeta. Bu sebeple olacak ki kadınlar kendilerine çiçek verilmesinden çok hoşlanır. Aşkın, sevginin, iyi niyetin simgesi olarak çiçek hediye edilmesinin sebebi de yine sahip olduğu bu özelliklerdir.

Dikkatinizi Çekebilir ► Sevgiliye En Güzel Hediyeler

 

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-1

Ne ilginçtir ki çiçeğin mutlu edemediği kadın yoktur. Bazı kadınlar gül sever, bazı kadınlar papatya bazıları ise orkide… Ancak sonuç olarak her kadın çiçeklere bayılır. Bugün çiçeklerin anlamlarına ve renklerine çok hâkim olmasak da, geçmişte bir kadına çiçek vermek son derece ince bir işmiş. Verdiğiniz çiçeğin türü de rengi de bir anlam ifade ettiğinden, çiçek sunmak adeta bir sanatmış. Hatta Osmanlı toplumunda çiçek ile dile dökülmeyenler şöyle anlatılırmış; evinizin önüne sarı çiçek koyuyorsanız örneğin o evde hasta olduğu anlamına geliyormuş. Böylesine bir inceliktir çiçekler ve bugün de anlamlarını bilmek, naif çiçekler ile sevdiklerinizi sevindirmenizi sağlayabilir. Çiçek türleri ve anlamlarından bahsedecek olursak ise hem şaşıracağınız hem de hayranlık duyacağınız bilgiler ile karşılaşacaksınız.

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-2

 

Beyaz Gül: Çiçeklerin türleri kadar renkleri de anlam ifade ediyor. Beyaz güller de bu sebeple farklı anlam ve özelliklere sahip. Gelinlik gibi saflığın, duruluğun ve masumiyetin rengi olan beyaz, güzel ve saf duyguların ifadesidir. Bu sebeple de beyaz gülün anlamı gerçek aşkın ifade edilmesi gibi düşünülür. Tutku dolu bir aşktan ziyade saf ve doğal, naif bir sevgidir ifade ettiği. Sadece sevgiliye değil anneye de verilebilecek bir çiçek diyebiliriz beyaz gül için. Zarif ve taze duruşu sebebi ile sevdiğiniz kadınlara beyaz gül hediye ederek onları sevindirebilirsiniz. Beyaz gül ne anlama gelir diye de çok fazla düşünmenize gerek yok birine verirken, saf ve gerçek düşüncelerin, duru bir sevginin ve iyi niyetin simgesi olduğunu hatırlamanız yeterli.

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-3

 

Kırmızı Gül: Gül çiçekler arasında en özel türlerden biridir. Üstelik renk çeşitliliği de oldukça fazla. Bu sebeple gül renklerinin anlamları da oldukça çeşitlidir. Buradan anlıyoruz ki gül alırken, son derece özenli davranmalıyız. Kırmızı gül ise gül denildiğinde aklımıza ilk gelendir. Kırmızı gül ne anlama gelir diye soracak olursanız, size sadece aşk ve tutku diyebiliriz. Kırmızı gülün anlamı, tutkulu ve ihtiraslı bir aşkın ifadesidir. Eğer karşınızdaki kadına “Sana aşığım!” mesajı vermek istiyorsanız, kırmızı gül en doğru seçim olacaktır. Şüphesiz ki her kadın çiçeklere bayılır ama kırmızı gülün etkisi çok daha farklı olacaktır beyler! 🙂

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-4

Sarı Gül: Sarı gül anlamı biraz karışık olan bir çiçek. O yüzden sarı gül tercih ederken biraz dikkatli olmanızda fayda var. Çiçeklerin anlamları büyük oranda renkler ile şekillendiği için de gül alma nezaketini gösterirken, renginde dikkatli olmanız şart. Gül renklerinin anlamı düşünüldüğünde sarının yarattığı karmaşa ise şöyle; sarı gülün anlamı sevgiliye ve arkadaşa verildiğinde değişiklik gösteriyor. Bir görüşe göre sevgiliye sarı gül vermek onu kıskandığınızın bir ifadesi oluyor. Eğer siz de kıskançlığınızı bir tartışma konusu haline getirmeden ifade etmek istiyorsanız, sarı gülü tercih edebilirsiniz ancak sevgilinize sarı gülün anlamı hakkın biraz tüyo vermeniz de fayda var. Yoksa kıskançlık mesajını algılamadığı gibi, çiçeklerin anlamı üzerine farklı yorumlar olması sebebi ile yanlış da anlayabilir. Çünkü bir arkadaşınıza sarı gül verdiğinizde ise arkadaşlığınıza vurgu yapmış oluyorsunuz. Her zaman onunla arkadaş kalmak istediğinizin altını çizmiş oluyorsunuz. Sevgilinizin böyle bir mesaj algılamasını istemezsiniz muhtemelen. 🙂

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-5

Siyah Gül: Siyah gülün anlamı nadirliği sebebi ile oldukça özel olunduğunun mesajıdır. Çünkü siyah gül nadir bölgelerde iklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak yetişebiliyor. Ayrıca masallardan fırlamışçasına dikkat çekicidirler. En güzel çiçekler her zaman romantik renkler değildir. Siyah gül anlamı ve nadir oluşu ile romantik bir atmosfer yaratabilir. Sadece Şanlıurfa’nın Halfeti bölgesinde yetişen bu tür, renginin kasveti ile çok sık romantik olarak değerlendirilmiyor. Bu sebeple de uzun bir yolculuğa çıkanlara ya da ayrılık buluşmalarında siyah gül götürmeyi tercih edebiliyorsunuz. Ancak unutmamak gerek ki, siyah gül nadir ve özel görünümü ile kişiye kendini özel hissettirebilir. Çiçek vereceğiniz kişinin karakterine göre bu anlamda seçim yapabilirsiniz.

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-6

Mavi Gül: Mavi gülün anlamı, diğer çiçek ve renklere göre daha farklı sebeplere dayanıyor. Gül normal şartlarda, doğal halinde mavi pigmentler taşımaz. Bu sebeple de doğada saf mavi gül görmek mümkün değildir. Bu sebeple bugün sık sık karşılaştığımız mavi güller oldukça zahmetli bir süreç sonunda üretilirler. Mavi gül ne anlama gelir sorusunun cevabı da burada gizli. Çünkü sevdiğiniz kişiye ona en özel ve en zahmetli çiçeği vererek, onun ne kadar özel olduğunu vurgulayacaksınız. Ayrıca nedendir bilinmek ama mavi gülün anlamı çok kişileri düşündürmese de bir doğum günü çiçeği olarak akıllarda yer etmiştir. Bu sebeple beyler sevgililerinize ya da eşlerinize doğum günlerinde mavi gül hediye edebilirsiniz.

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-7

Pembe Gül: Hediyelik çiçekler, doğru anlamın tespit edilmesi ve buna uygun rengin tercih edilmesi ile özel günlerin vazgeçilmezleri haline gelirler. Hatta çok pahalı hediyelerden daha kıymetli olmaktadırlar. Sevgiliye çiçek verilecekse ve senden hoşlanıyorum mesajı iletilmek isteniyorsa pembe gülü tercih ederek kolayca sonuca ulaşabilirsiniz. Pembe gül anlamı oldukça yoğun ve çeşitli olan bir çiçektir. Sevdiğiniz kişiye onu beğendiğinizi ve onu sevdiğinizi ifade etmek, kısacası açılmak istiyorsanız, bir demek pembe gül ile giderek romantik bir giriş yapabilir, mesajınızı verip konuşmaya bir sıfır önde başlayabilirsiniz. Pembe gülün anlamı aynı zamanda minnettarlık ve takdir etmedir. Aynı zamanda taziye için de pembe gül tercih edilebiliyor. Çiçek renklerinin anlamı neredeyse çiçek türlerinden daha çeşitlidir. Bu sebepledir ki, birine çiçek verileceği zaman ilk akla gelen güller olmaktadır. Çiçek çeşitlerinden çok güllere dair beyaz gül ne demek diye soranlara ya da beyaz gül anlamı ile ne ifade ediyor tereddütleri ile günlük hayatta sık sık karşılaşabiliyoruz. Gül dışında tercih edilebilecek anlamlı çiçekler ise orkide, lale, karanfil ya da papatya olabilir. Orkide sadakat sözü verme anlamına gelirken, aynı zamanda lüksü de ifade eder. Lale ise genel itibariyle seni seviyorum mesajı taşırken, renklerine göre sınıflandırılabiliyor. Karanfil de içtenliğin ve samimiyetin simgesi olarak bilinmektedir.

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-8

Çiçekler ve anlamları, genel itibariyle aynı duygular çerçevesinde dönerken, büyük oranda aşkın ve sevginin simgesidir. En güzel çiçek şüphesiz ki sevdiğinize özen ile seçip, gerçek duygularınızı ifade eden sözleriniz ile tamamlayacağınız çiçektir. Bu sebeple çiçeklerin anlamları kadar o ada dudaklarınızdan dökülecek olan kelimeler de anlam taşımaktadır.

 

 

 

 

 Check Also

Romantik Kar Küresi Modelleri, Işıklı & Müzikli Kar Küreleri

Kar küresi modelleri sayesinde sevdiklerinize son derece sevimli ve hoş sürprizler yapabilirsiniz. Kar küreleri görünümleri …