Anasayfa / Hediye Fabrikası Blog / 2019 Babalar Günü Hangi Tarihte ? Babalar Günü Ne Zaman
babalar günü ne zaman

2019 Babalar Günü Hangi Tarihte ? Babalar Günü Ne Zaman

“Ben hayatta en çok babamı sevdim” diyordu Can Yücel. Sanki babasına söyleyemediği bütün sevgi sözcüklerini bu şiirine akıtmıştı. Hayatın akıcılığına inat babasına olan sevgisini kalıcılaştırırcasına…

Hayatımızda en çok sevdiğimiz ama sevdiğimizi de en az söylediğimiz kişilerden birisidir babamız. Babalar günü ne zaman gelse babamıza olan sevgimizi belirtmek için bir fırsat yakalamış gibi hissederiz kendimizi. Babamıza olan sevgimizi kalıcılaştırmak istercesine günler öncesinden ya da o gün telaşlı bir arayış içerisinde oluruz. Bütün anılarımızı, çocukluğumuzun aceleciliğinde döker gibi oyuncak sepetimizi, gözlerimizin önüne dökeriz. En güzel olanlarından bir tanesini bulmaya çalışırız. O güzel anımızı tekrar tekrar konuşmak ve hep birlikte yaşamak için.

Dikkatinizi Çekebilir ► Babalar Günü Hediyeleri

 

Babalar günü tarihini hangi yolla hatırlarsak hatırlayalım, öğrendikten sonra bir sıcaklık kaplar içimizi. Kendimize ait bir sırrı başkasıyla paylaşır gibi en doğru kişiye ulaşmaya çalışırız. Annemize, kardeşlerimize, en yakın arkadaşlarımıza… Hepsine de bilmedikleri bir şeyi en baştan anlatıyormuşçasına sorarız: babalar günü ne zaman kutlanır biliyor musun? Yanımızda oturan kardeşimize 2019 yılı babalar günü ne zaman kutlanır diye sorduğumuzu düşünelim. Sorularımızı arttırdıkça gözlerindeki parıltının da artmış olduğunu görebiliriz. O andan itibaren babalar günü 2019 de ne yapabiliriz diye düşünmeye başlarız. Sevgimizin bir karşılığının olmadığını bile bile ona bir biçim çizme duygusunun içerisine düşmek… Hem de aynı duyguyu hisseden bir başkası ile bunu yapmanın zevki bambaşkadır. Hepimiz biliriz, bir tanıma ya da bir hediyeye ihtiyacımız yoktur. Ama tek tek hediyelerde ya da tanımlarda ararız sevgimizi. Çünkü sevgi somutlanmaya muhtaçtır.

babalar günü ne zaman
babalar günü ne zaman

Her sene hissettiklerimiz değişir. Babalar günü 2019 bir önceki seneye göre bambaşka bir babalar günü tarihidir. Bir senede duygularımız, düşüncelerimiz, yaşadıklarımız değişmiş olacağı için artık başka bir gözle bakarız hayata. Aynı şekilde bu hayata bizi getirenlere de. Hayatın üzerimize miskince oturduğu zamanlarda tek olmadığımızı bilmek bizim ayakta durmamızı sağlar. Yaşadıkça sorumsuz bir miskinliği olan bu hayatın herkesin üzerine çöktüğünü anlarız. Böyle zamanlarda bizden daha çok yaşanmışlıkları olan anne ve babalarımıza bakarız. Onların hareketleri ellerimiz ve ayaklarımız olur. Ayakta kalmayı onların duygularının yardımıyla, onların bizim için yaptıklarıyla sağlarız. Ellerimizi her sene yeniden kullanmayı öğreniriz. Tek başımıza olmadığımızı hissederiz. Babalar günü tarihi biraz da bunu anlatıyor. Babası hayatta olmayanların, erkenden babasını kaybedenlerin hayata nasıl tutunmaya çalıştığını daha iyi anlıyoruz. Tek başına olmadığını bilmenin nasıl bir duygu olduğunu, hayatın ilerledikçe aslında bu duyguya ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu anlıyoruz. Babalar günü ne zaman kutlanırsa kutlansın babamızın her zaman yanımızda olduğunu biliriz. Bu yüzden babalar gününde babamızı özel hissettirecek şeylere ihtiyaç duyarız.

Baba, insanlığın iletişim belleğinin en zengin kelimelerinden biridir. Herkes aynı sözcükle milyonlarca farklı ada ve anlama ulaşır. Herkesin hayal ettiği kişi birbirinden farklıdır.  Kimi saçları beyazlamış, emekli olmuş ve bütün zamanını çocuklarıyla geçiren bir baba hayal ederken kimi de eve ekmek getirebilmek için gece gündüz çalışmak zorunda kalan bir baba hayal eder. Bazı kişiler ise hiç babalarını hayal edemez. Bu yüzden diğer yıllarda olduğu gibi babalar günü 2019’da hediye bakımından herkesin kafasında başka bir şey oluşacaktır. Babasına mektup yazmak isteyenler, babasına bir şeyler satın almak isteyenler ya da sadece babasının yanına gitmek isteyenler. Baba kelimesinin zenginliği, karşılığını da herkeste farklı şekillendiriyor. Diyelim ki babanıza mektup yazacaksınız. Mektup yazarken cümleye nasıl başladığınız bile babanıza olan yaklaşımınızın bir göstergesidir aslında. Baba kelimesini gördüğünüz ya da duyduğunuz anda ilk olarak neyi düşünmeye başlıyorsunuz? Babanızın hangi görüntüsü gözünüzün önüne geliyor? Bu soruların cevabı aynı zamanda babanızın kendisini özel hissetmesi için yapacaklarınıza da çok yakın. Onu nasıl düşündüğünüz, nasıl anlattığınız, onun için neler yapabileceğinizi de gösterir.

babalar günü tarihi
babalar günü tarihi

Değer verdiğimiz zaman onu en iyi şekilde göstermeye çalışırız. Hazırlıklarımız, yaptıklarımız ve bundan sonra yapacaklarımız hepsi bizim için bir ölçüt oluşturur. Babalar günü hangi tarihte kutlanacaksa o tarih için yapacağımız hazırlıkları da bu şekilde düşünmek gerekir. Öncesinde yaptıklarımız o tarih için yapacaklarımıza etki eder. Babalar günü ayın kaçında kutlanacaksa ona şekil verir. Babalar gününe küs olarak girenler bunun en güzel örneklerindendir. Babalar gününe kadar yapılanlar o günü de etkiler. Ama en güzeli o günü diğer günlerden ayırarak yeni bir sayfa açmaktır. Babalar günü ayın kaçında kutlanacak bunu bilmiyor olabilirsin. O zamana kadar da bir şey yapmamış olabilirsin ama babalar gününü kutlamayı önemseyerek güzel bir adım atabilirsin. Kendimizi özel hissettiğimiz zamanlarda yanımızda kimin olduğu çok önemlidir. Bu anlarda bizi özel hissettirenler de o anın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir kelime, bir bakış ya da bir hediye her şeyi değiştirebilecek güze sahiptir. Bunlar için de babalar günü 2019 bulunmaz fırsatlardan birisidir.

Babalar gününü ilk defa bu yıl kutlayacak olanlar için hazırlıklar 2019 yılı babalar günü ne zaman kutlanır sorularıyla başlar. Babalar günü 2019 yaklaşıyor ne yapmalıyım, bu ilk babalar günümüz, daha farklı nasıl kutlayabilirim? İlk babalar gününü herkesten farklı kutlama isteği. Ulusal günlerde yapılan stadyum gösterilerinde o kadar kalabalığın arasında herkesin seni izlediğini düşünmek gibi bir duygudur bu. Sanki herkes senin babalar günü 2019 de ilk defa babalar günü kutlayacağını biliyormuş da imalı imalı sana bakıyormuş gibi gelir. Daha fazla özenmeye, kimseye bir şey belli etmemeye çalışarak hazırlanırsın. İleriye bırakılacak en güzel anılardan birisi olduğunu bilmenin titizliğinde düşüncelere dalarsın. Bilmene rağmen tekrar tekrar babalar günü ayın kaçında diye sormadan edemezsin. Hiç kimseye soramıyorsan internette babalar günü hangi tarihte diye arayarak emin olmak istersin. Önem verdiğin günlerde bir de hazırlık yapıyorsan o günün gelmesi çok uzun sürer. Her zaman aynı olan zaman bir türlü geçmek bilmez. Babalar günü ne zaman 2019 de ilk defa kutluyorsan o gün geldiğinde de zamanı durduramazsın. Bütün hazırladıkların, yaptıkların bir anda biter.

babalar günü ne zaman

Gelmesini çok istediğimiz günlerden birisidir babalar günü. Aynı zamanda hep aynı kalmasını istediğimiz günlerden birisidir. Mutlu olduğumuz zaman, sevdiklerimiz yanımızda olduğu zaman günün geçmesini istemeyiz. Birçok anıyı ölümsüz kılmak adına dönüp dönüp anlatmak da onları unutmamak için yaptıklarımızdan sadece birisidir. Anlatılacak bir babalar gününü istediğimizi gibi geçirmek ise kolay olmaz. Günlük olayların sıkılmışlığı, stresi, yorgunluğu üzerimizde kalır. Uzun zamandır değiştirmeyi düşündüğümüz şeyleri değiştirememiş olabiliriz. Bazı düşünceler kafamıza takılmış olabilir. 2019 yılı babalar günü ne zaman kutlanır bunu da bilmediğimiz için tam olarak bunaldığımız ve sıkıldığımız dönemlere denk gelebilir. Hepsinden bir anda sıyrılmak kolay değildir. Yalnız babalar gününü hepsinden uzaklaştırabiliriz. Birbirimize olan sevgimizi saklamadan, çekinmeden dile getirmek ve bunlar için hazırlık yapmak hepimize iyi gelir. Uzun zamandır ertelediğimiz duygularımızı babalar günü ile birlikte tekrar söyleme fırsatı yakalayabiliriz. Babamı çok seviyorum, eşimi çok seviyorum gibi cümleler bizi bisikletin arkasına ses çıkarsın diye bağladığımız plastik şişelere kadar götürecektir. Güzel sözler saklandıkları yerden çıktıkça herkes mutlu olacak kendisini sıkıştırdığı o gündelik sıkıntılardan uzaklaşacaktır. 2019 babalar günü ne zaman kutlanır buna önceden hazırlık da yapabiliriz ya da o gün güzel bir şeyler de düşünebiliriz. Önemli olan o gün için herkesin mutlu olması değil midir? Yarın konuşacaklarımız arasında mutlu ve huzurlu bir şekilde yenilmiş bir akşam yemeği ya da serin bir sahil yürüyüşü de dahil olmalıdır. Biraz daha önem vererek babalar gününü bize özel bir gün yapabiliriz. Babalar günü sadece babalara değil artık o ailedeki herkesin bir günü olabilir. Hepimiz için kutlayabileceğimiz bir gün olur. Babalar günü ayın kaçında kutlanacaksa o gün tüm ailenin olabilir. Birbirine sahip çıkmanın özel duygusu tek kişi olarak yaşanmaz. Hep beraber yaşanır. Zaten hep beraber yaşanarak daha güzel bir duygu olabilir.

babalar günü
babalar günü

Bekleyecek çok vaktimiz yok. Bulduğumuz her anı sevdiklerimize verdiğimiz değeri göstermek için kullanalım. Babalar günü hangi tarihte kutlanacak, babalar günü ne zaman kutlanacak bunları bilmenin yanında kendimiz istediğimiz zaman de sevgimizi gösterelim. Bu yıl babalar gününün 16 haziran’da kutlanıyor olduğunu bilmiyormuş gibi düşünelim. Babalarımız için hayatımızın her anında onların yanında olmak, onlarla vakit geçirmek çok önemli. Hepimizin babası en az bir kere “sizler benim her şeyimsiniz”, “sizler olmazsanız ben de olmam” gibi cümleler kurmuşlardır. Onların bu karşılıksız sevgilerini sadece bir güne sıkıştırarak babalar günü ne zaman 2019 de gelsin de kutlayalım demek bizim için yanlış olur. Onları babalar günü hangi gün olursa olsun el üstünde tutmalıyız.

Hepimiz bu söylenilenleri bilmemize rağmen yine de babalar günü hangi gün kutlanacak diye bekliyor olabiliriz. Babalar günü ne zaman 2019 da kutlanacak gelsin en azından o gün güzel bir şeyler yapalım da diyebiliriz. Bu beklediğimiz zamanları Babalar günü ne zaman kutlanacak bunu bilerek ve bunun içini her zaman yaptıklarımızdan farklı bir şeyler yaparak doldurabiliriz. Bunun için vaktimizi ayarlayarak kendimizi hazırlayabilir, babamıza güzel bir şeyler alarak ya da direk onunla vakit geçirerek kutlayabiliriz.

Bu yıl babalar gününü kutlamak için kafamızda çok farklı babalar günü hediyesi seçenekleri olabilir. Babamıza alacağımız hediyeyi kendimiz mi yapmalıyız yoksa hazır mı almalıyız sorusu ise en zor sorulardan birisidir. El yapımı babalar günü hediyelerine bakarız ve onlar gibi bir şeyler yapmak isteyebiliriz. Yalnız herkes aynı yetenekte olmadığı için çok özendiğimiz bir çalışma da olsa güzel bir şey ortaya çıkmayabilir. Ortaya çıkan ne olursa olsun babamız için kendi emeğimizle yaptığımız bir şey olacağı için aslında babalar günü hediyesi için en güzel seçenek olabilir. İlkokulda yaptığımız resimleri eve getirdiğimiz zaman anne ve babamızın yanına götürdüğümüzde resmi yapmak için ne kadar emek verdiğimizi, onun için ne kadar uğraştığımızı düşünerek heyecanlanmadık mı? El yapımı babalar günü hediyesi de aynı duyguları bize hissettirecektir. Babamız için bir şeyler yapmak babalar günü için de çok anlamlı olacaktır. Babalar gününün çıkış hikayesi ile çok uyuşacaktır. Aslında babalar gününün kendisi de bir babaya hediye olarak başlamış bir gündür. Amerikan yurttaşı olan Sonora Smart Dodd annesinin yokluğunda kendisine ve beş kardeşine bakarak büyütmüş babasına bir hediye olarak onun doğum gününün babalar günü olarak kutlanması için çalışmalara başlamıştır. Bu bir babaya verilecek en güzel hediyelerden birisi olarak düşünülmüştü. Sonora, babasının doğum günü olan 5 haziranın babalar günü olarak kutlanmasını istemiş ama yaptığı başvuru ancak bir süre sonra değerlendirilebilmişti. İlk olarak Washington’un bir şehrinde başlayan kutlamalar daha sonra ABD’de babalar günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1972 yılında ise babalar günü artık resmi tatil ilan edilmiştir. Sonora için bir babaya hediye verilecek en güzel şey kendi babası gibi diğer babaları da hatırlatacak bir günü tüm dünyaya kazandırmış olmaktı. Bu yıl babalar günü 16 Haziran’da kutlanacak. Ben babam için nasıl bir hediye alabilirim ya da yapabilirim diye düşünürken yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını Sonora’dan görebilirsin. İster el yapımı babalar günü hediyesi hazırla istersen hazır olarak al. Baban için ne yapmak istiyorsan onu yap ve bul yıl babalar gününü hem baban için hem de kendin için unutulmaz kıl.

 

Babaya Hediye İsim Yazılı Cüzdan Kartvizitlik Seti

Babaya Hediye İsim Yazılı Cüzdan Kartvizitlik Seti

Babaya Hediye İsim Yazılı Cüzdan Kartvizitlik Seti

Babamızın her zaman yanında olan cüzdanının, onun en stresli anlarında dudaklarında küçücük bir gülümsemeye neden olmasını istemez misiniz? Hediye ettiğimiz cüzdan üzerinde babamızın kendi ismini gördüğünde hediyeyi aldığı gün aklına gelecek. Babamızın o an her şeyden uzaklaşarak en sevdiği insanların yanına gidebileceği bir hediye. İster kendi ismi olsun isterse ailesindeki herkesin isimlerinin baş harfi olsun.

Babaya Hediye İsim Yazılı Cüzdan Kartvizitlik Seti
 

Babaya Hediye İsim Yazılı Cüzdan Kartvizitlik Seti

Babaya Özel Hediye Esprili Mutfak Önlüğü

Babaya Özel Hediye Esprili Mutfak Önlüğü

Babalarımız genellikle mutfaktaki işlerden kaçarak bütün işleri annelerimize bırakırlar. Onlara hem güzel bir babalar günü hediyesi hem de ev işlerindeki sorumluluklarını hatırlatacak güzel bir hediye. Ayrıca her babanın çok güzel yaptığı bir yemek vardır. Yoksa siz hala daha babanızın hangi yemeği çok güzel yaptığını öğrenmediniz mi? O zaman bu önlüğü alarak başlayabilirsiniz.

Babaya Özel Hediye Esprili Mutfak Önlüğü
 

Babaya Özel Hediye Esprili Mutfak Önlüğü

Babalar Günü Hediyesi Kişiye Özel Kol Düğmesi

Babalar Günü Hediyesi Kişiye Özel Kol Düğmesi

Babamızın iş toplantılarında ya da özel günlerde giydiği bir takım elbisesi mutlaka vardır. O takım elbisenin de güzel bir gömleği vardır. Peki, ya kol düğmeleri de var mıdır, hem de kişiye özel olarak tasarlanan bu kol düğmelerinden? Babalar günü hediyesi alacağım ama annemi de işin içine katabilirim diyenler için bir kol düğmesine babasının ismini ya da baş harfini yazdırabileceği diğer kol düğmesine de annesinin ismini ya da baş harfini yazdırabileceği bir kol düğmesi.

Babalar Günü Hediyesi Kişiye Özel Kol Düğmesi
 

Babalar Günü Hediyesi Kişiye Özel Kol Düğmesi

Babaya Hediye Rakı Bardağı Sürahi Seti

Babaya Hediye Rakı Bardağı Sürahi Seti

Benim babam iki tek devirmeden yatmaz diyenler için mükemmel bir fırsat. Ben babama içerken çok fazla eşlik edemiyorum bari kabadayılar eşlik etsin. Bu güzel rakı bardakları ile babanızın en huzurlu olduğu anlarda bile ona eşlik edebilir, onun yüzünü güldürebilirsiniz. Babanız çok dertli olduğu zamanlarda içerken yüzü güler, stresini bir kenara bırakabilir. Kabadayıların sofrasında babanıza da bir yer açmak istiyorsanız bu bardak ve sürahi seti çok güzel.

Babaya Hediye Rakı Bardağı Sürahi Seti
 

Babaya Hediye Rakı Bardağı Sürahi Seti

Baba Çocuk Çift Tişörtü

Baba Çocuk Çift Tişörtü

Babamıza hediye alacağız da ilerideki baba adayına bir hediye almayacak mıyız. Hem baba ve oğlu arasındaki bağları kuvvetlendirecek hem de onları karşıdan uyumlu gösterecek bu tişört takımını günlük gezmelerde kullanabilirsiniz. Uzaktan baktığınız zaman ikisi de çok şirin gözükecektir. Bir tanesi baba oldu ama hala büyümedi diyorsanız sadece beyaz değil siyah renk tercihi de var.

Baba Çocuk Çift Tişörtü
 

Baba Çocuk Çift Tişörtü

En İyi Babalara Özel İsim Yazılı Tişört

En İyi Babalara Özel İsim Yazılı Tişört

Daha genç yaştaki babalar için İngilizce olarak “en iyi baba” yazan bu tişörtler tercih edilebilir. İyi bir baba olacağını düşündüğünüz kişilere de bu tişörtü verebilirsiniz. Böylelikle hem niyetinizi belli etmiş hem de ona olan güveninizi belli etmiş olursunuz. Kendisini özel hissettirecek bir babalar günü hediyesi. İsminin de yazdığı bu tişörtü giymekten zevk alacaktır.

En İyi Babalara Özel İsim Yazılı Tişört
 

En İyi Babalara Özel İsim Yazılı Tişört

Check Also

asker sevgiliye hediye

Asker Sevgiliye Hediye Fikirleri – Askerdeki Sevgili En İyi 20 Hediye

3 Mayıs 1920 tarihinde kurulmuş olan modern ordumuz Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmek her erkeğin …